Nilüfer/BURSA

Esentepe Mah. Tuna Cad. Dilendi Sok. No:2

S.S.S.

STAJYER EHLIYET NEDIR VE NE ZAMAN ALINMAYA BAŞLAYACAK?

Stajyer ehliyet Mecliste bekleyen yeni Trafik Yasası çıktığı an uygulamaya geçecek bir ehliyet türüdür. Uygulama başladığı an sürücü kurslarına yeni müracaat etmiş olanlar, kayıtlı olanlar, sınavlara girmiş ancak başarılı olamayanlar (yani sınavda kalanlar) ayrıca ehliyet sınavlarında başarılı olup sertifikasını alanlar sertifika almayı hak edenler eğer sertifikalarını ehliyete çevirmemişlerse onlarda stajyer ehliyet kanunundan etkilenip stajyer ehliyet alacaklardır. Bu kanun kapsamında çıkacak olan stajyer ehliyet neler getirecek neler götürecek. Stajyer ehliyet 2 yıl süre ile geçerli olacak kanunda belirtilen yasaklamalar çiğnenmediği takdirde 2 yıl dolduktan sonra Trafik tescile müracaat edip hiç bir ücret (stajyer ehliyet alınırken ödeme yapılacak ) ödemeden normal ehliyete çevrilecek bir ehliyet… 2 yıl süre ile dikkat edilmesi gerekenler. 2 Yıllık süre içinde 5 kez kırmızı ışık kuralını ihlal eden, 5 kez hız sınırlarını aşan ve her ne derecede olursa olsun alkollü ve uyuşturucu madde alarak araç kullanan, asli kusurlu olarak ölümlü veya yaralanmalı trafik kazasına neden olan ve 75 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri geri alınarak iptal edilecek. Bu kişiler yeniden sürücü kursuna giderek sınava girmek durumunda kalacaklar. 2 yıl süreyle bu tür suçları işlemeyenlere 1 yıl içinde başvurmaları halinde sürücü belgesi verilecek.

E SINIFI EHLIYETIM VAR TIR KULLANABILIR MIYIM?

E sınıfı ehliyeti yeni aldıysanız veya 27 Nisan 1997 tarihinden sonra aldıysanız E sınıfı ehliyetle tır çekici kullanamazsınız. Tır ( Çekici ) kullanmak için D sınıfı çekici ehliyetini almak zorundasınız…27 Nisan 1997 tarihinden önce alınmış e sınıfı ehliyetle çekici (tır) kullanılabilir.

İLKOKUL MEZUNU OLANLAR HANGI TARIHE KADAR SÜRÜCÜ BELGESI IÇIN MÜRACAAT EDEBILIR?

12.07.2012 Tarih ve 28351 Resmi gazetede yayınlanan İlkokul mezunlarının ehliyet alabilmesi ile ilgili. MECLİSTE KABUL EDİLEN KANUN MADDESİNİN SON ŞEKLİ: MADDE 14- 13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 41 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “b) Öğrenim şartları: Öğrenim durumu itibariyle en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmaları”

SÜRÜCÜ BELGEMI ALMADAN SÜRÜCÜ SERTIFIKASIYLA ARAÇ KULLANABILIR MIYIM?

Trafik Tescil Bürosuna başvurup sürücü belgenizi aldıktan sonra araç kullanabilirsiniz. Sertifika ehliyet yerine geçmez.

SINAVDA BAŞARISIZ OLDUĞUMDA KAÇ DEFA SINAVA GIRME HAKKIM VAR?

Toplam sınav hakkınız 5’tir. Sınavlara girmediğiniz veya 1 defaya mahsus rapor sunmadığınız takdirde haklarınız yanmaktadır.

SINAVDA 1 VEYA 2 DERSTEN KALDIĞIM TAKDIRDE TEKRAR 3 DERSTEN SINAVA GIRECEK MIYIM?

Sadece kaldığınız derslerden tekrar sınav olursunuz.

SINAVDA TOPLAM KAÇ SORU SORULUR. HER DERSTEN KAÇ NET ÇIKARMAM GEREKIYOR?

25 trafik, 20 motor ve 15 ilk yardım olmak üzere toplam 60 soru sorulur. Trafikten 18 net her soru 4 puan. Motordan 14 net her soru 5 puan. İlkyardımda 11 net her soru 6,66 puan değerindedir.

SÜRÜCÜ OLUR RAPORU NERDEN ALINIR?

Devlet Hastaneleri ve sürücü olur raporu vermeye yetkili özel hastaneler ile klinikler ve tek doktordan Aile hekimlerinden alınabilir.

EHLIYET SINAVINDA VERDIĞIM YANLIŞ CEVAPLAR DOĞRU CEVAPLARIMI ETKILER MI?

Etkilemez, yanlış doğruyu götürmüyor.

DERS SAATLERINDE NE KADAR DEVAMSIZLIK YAPABILIRIM?

Mazeretsiz olarak toplam ders saatlerinin 1/5 i kadar. Ancak o devamsızlıkta daha sonra kurs müdürlüğünce telefi programı hazırlanıp tekrar size verilmesi şarttır.

SÜRÜCÜ SERTIFIKAMI ALDIKTAN SONRA NE KADAR SÜRE IÇERISINDE TRAFIK TESCIL BÜROSUNA BAŞVURMAM GEREKIYOR? EĞER VERILEN SÜRE IÇERISINDE BAŞVURU YAPAMAZSAM SÜRÜCÜ SERTIFIKAM IPTAL OLUR MU?

Sertifikanız iptal olmaz ancak sağlık raporu ve savcılık belgesinin süresi 1 yılı geçerse sertifikanızı bu süre içinde ehliyete çevirmezseniz tekrar sağlık raporu ve savcılık çıkarmanız gerekir.

B SINIFI EHLIYETIMI E SINIFINA DÖNÜŞTÜRMEK ISTIYORUM NE YAPMAM GEREKIR?

Tüm evrakları hazırlıyorsunuz motordan yazılı sınav ve direksiyon sınavına giriyorsunuz.

YAZILI VE DIREKSIYON SINAVLARINI GEÇTIM BUNDAN SONRA NE YAPMAM GEREKIYOR?

Kursunuzdan sertifikanızı aldıktan sonra sağlık raporu ve savcılık gibi evrakların günü geçmeden bağlı bulunduğunuz Trafik tescil şubesine müracaat edip sertifikayı ehliyete çevirmeniz gerekiyor.

EHLIYET ALMAYA HAK KAZANMIŞTIM, YANI DOSYAMI ALDIM. EHLIYETIMI GIDIP ÇIKARTTIRMADIM. BU DOSYAYI ALALI 1 SENE OLDU. BENIM ÖĞRENMEK ISTEDIĞIM BU DOSYA ILE BIR TANIDIĞIM GIDIP BENIM IÇIN EMNIYETTEN EHLIYET ALABILIR MI? YA DA SIZCE NE YAPABILIRIM?

Dosyayı alalı 1 sene olmuşsa sağlık raporu ve savcılık temiz kağıdını yenilemeniz gerekir. Sizin yerinize bir başkası emniyete müracaat edemez emniyete müracaatı şahsen kendiniz nüfus cüzdanınız ve diğer evraklarla birlikte yapmanız gerekir. Vekalet veya her hangi bir şekilde başkası sizin yerinize kesinlikle müracaat edemez.

SRC BELGESI NEDIR ? SRC BELGESI NERDEN ALINIR ?

Src belgesi karayollarında uluslararası veya şehirler arası yolcu veya yük taşımacılığı yapacak olanların alması gereken Mesleki yeterlilik belgesidir. Src belgesi bu belgeyi vermek için Ulaştırma Bakanlığından yetki belgesi almış kurumlardan alınabilir.

EHLIYETIMI KAYBETTIM KAYIP EHLIYET YENIDEN NASIL ÇIKARILIR?

Öncelikle gazeteye kayıp ilanı vermeniz tavsiye olunur karakol tutanağı da olabilir. Daha sonra ehliyeti aldığınız Trafik Tescil Büro Amirliğine 2 fotoğraf Nüfus cüzdanı aslı, şoförler cemiyetinden Örnek5 formu ve günün ehliyet ücreti tutarı ile müracaat edip ehliyetinizi alabilirsiniz. Ehliyeti ilk aldığınız Trafik Tescilin haricinde başka bir yerleşim yerindeyseniz bulunduğunuz yerdeki Trafik Tescil Büro Amirliğine de müracaat edebilirsiniz.